Resultat: Ö-slaget 2018

Foto: Richard Claréus

Foto: Richard Claréus

Vinnande lag i Ö-slaget: Blidö, 348 poäng
Henrik Sjöblom, 37 poäng
Dag Norrby, 37 poäng
Lars Liljeroth, 36 poäng
Ronny Klingmo, 35 poäng
Sebastian Berg, 35 poäng
Åsa Berg, 35 poäng
Anne Liljeroth, 34 poäng
Hugo Lagerman, 33 poäng
Fredrik Åström, 33 poäng
Sven Langworth, 33 poäng

2:a plats: Furusund, 345 poäng
Rolf Gustavsson (41), Carl-Magnus Dahlbäck (40), Martin Berggren (35), Tord Norberg (35), Birgitta Gustavsson (34), Fredrik Lindstedt (33), Dick Eriksson (33), Håkan Bergman (32), Mats Hansson (31), Richard Claréus (31)

3:e plats: Yxlan, 344 poäng
Gunnar Blom (38), Bengt Wijkander (38), Birgitta Porath (38), Åke Hallin (35), Maud Sjöblom (35), Oskar Strängbäck (34), Martin Sjölund (32), Claes Ericsson (32), Leif Larsson (31), Kjell Argelius (31)

Bästa boll: Boll nr 18, 94 poäng
Bengt Wijkander (Yxlan), 38 poäng
Birgitta Gustavsson (Furusund), 34 poäng
Hugo Lagerman (Blidö), 33 poäng
Hans Edelbrink (Blidö), 32 poäng

Längsta drive, damer: Åsa Berg

Längsta drive, herrar: Martin Sjölund

Närmast hål: Bengt Wikander, 35 cm

Närmast snöret: Bo Malmros, 10 cm

Bästa resultat individuellt: Rolf Gustavsson, 41 poäng

Placering Namn Ö-tillhörighet Poäng SHCP Särskiljning
1 Rolf Gustavsson Furusund 41 21
2 Carl-Magnus Dahlbäck Furusund 40 18
3 Gunnar Blom Yxlan 38 17
4 Bengt Wijkander Yxlan 38 23 SHCP
5 Birgitta Porath Yxlan 38 30 SHCP
6 Henrik Blidö 37 21
7 Dag Norrby Blidö 37 25 SHCP
8 Lars Liljeroth Blidö 36 20
9 Martin Berggren Furusund 35 6
10 Ronny Klingmo Blidö 35 13 SHCP
11 Sebastian Berg Blidö 35 16 SHCP
12 Tord Norberg Furusund 35 17 SHCP
13 Åke Hallin Yxlan 35 19 SHCP
14 Åsa Berg Blidö 35 19 S9
15 Maud Sjöblom Yxlan 35 36 SHCP
16 Anne Liljeroth Blidö 34 19
17 Oskar Strängbäck Yxlan 34 32 SHCP
18 Birgitta Gustavsson Furusund 34 39 SHCP
19 Fredrik Lindstedt Furusund 33 4
20 Hugo Lagerman Blidö 33 11 SHCP
21 Fredrik Åström Blidö 33 16 SHCP
22 Sven Langworth Blidö 33 20 SHCP
23 Dick Eriksson Furusund 33 26 SHCP
24 Kerstin Berg Blidö 33 32 SHCP
25 Martin Sjölund Yxlan 32 9
26 Teo Thorsell Blidö 32 18 SHCP
27 Ingela Kullström Blidö 32 25 SHCP
28 Olle Broberg Blidö 32 26 SHCP
29 Claes Ericsson Yxlan 32 28 SHCP
30 Håkan Bergman Furusund 32 30 SHCP
31 Hans Edelbrink Blidö 32 31 SHCP
32 Mats Hansson Furusund 31 10
33 Leif Larsson Yxlan 31 15 SHCP
34 Staffan Nordin Blidö 31 25 SHCP
35 Richard Claréus Furusund 31 27 SHCP
36 Kjell Argelius Yxlan 31 29 SHCP
37 Sören Härnblad Furusund 31 30 SHCP
38 Klas Andersson Blidö 31 31 SHCP
39 Lars-Göran Romvik Yxlan 30 15
40 Håkan Håkansson Blidö 30 18 SHCP
41 Gunnar Wagenius Furusund 30 30 SHCP
42 Ingmarie Lindgren Yxlan 30 36 SHCP
43 Maj Andersson Blidö 30 37 SHCP
44 Mats Norstedt Furusund 29 19
45 Jimmy Högberg Blidö 29 26 SHCP
46 Gunilla Claréus Furusund 29 27 SHCP
47 Per Bergqvist Furusund 29 32 SHCP
48 Andes Borg Furusund 29 32 S9
49 Christer Hedsén Furusund 28 13
50 Gunnar Isberg Furusund 28 20 SHCP
51 Monica Ulvede Blidö 28 35 SHCP
52 Kenneth Olofsson Blidö 27 10
53 Kjell Axelsson Blidö 27 14 SHCP
54 Britt Bergström Blidö 27 21 SHCP
55 Jens Lindberg Furusund 27 22 SHCP
56 Sören Nordin Furusund 27 27 SHCP
57 Tina Norrby Blidö 27 31 SHCP
58 Philip Berg Blidö 26 12
59 Kjell Sjöblom Yxlan 26 14 SHCP
60 Clementz Fromm Yxlan 26 28 SHCP
61 Sten Höglund Yxlan 25 18 SHCP
62 Anders Söderman Yxlan 25 30 SHCP
63 Robin Salazar Yxlan 24 23
64 Arne Myrin Blidö 23 22
65 Jonas Hertz Yxlan 22 3
66 Stefan Carlsson Yxlan 22 22 SHCP
67 Bo Malmros Yxlan 22 27 SHCP
68 Lars Sundin Furusund 21 24
69 Karl Ericsson Yxlan 19 4